چگونه می‌توان تراکنش تایید نشده بیت کوین را لغو کرد؟

با تراکنش‌های تایید نشده بیت‌کوین چکار کنیم؟ - بورسینس


یک تراکنش بیت کوین در صورتی ناموفق نامیده می‌شود که نتواند در عرض ۲۴ ساعت توسط ماینرها انتخاب و بر روی بلاک چین تأیید شود.تأیید تمام تراکنش‌ها توسط استخراج‌کنندگان صورت می‌گیرد و هر تراکنش برای تایید در کیف پول‌ها، صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان سرویس‌هایی نظیر درگاه‌های پرداخت به یک تا شش تایید نیاز دارد.با‌توجه به غیر قابل بازگشت بودن هر فرایندی در بلاکچین، ناموفق بودن تراکنش‌های بیت کوین می‌تواند برای تریدرها و سرمایه‌گذاران دغدغه‌ی بسیار مهمی باشد. در ادامه، به بررسی این تراکنش‌ها و راه حل‌هایی برای برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

چگونه تراکنش های تایید نشده بیت کوین را لغو کنیم؟

نحوه تایید تراکنش‌های بیت کوین

تراکنش‌ها در شبکه‌ی بیت کوین توسط ماینرها تایید (Confirm) می‌شوند. هنگامی که کاربران قصد انتقال بیت کوین به یک آدرس خروجی دیگر را دارند، نیاز است که ماینرهای موجود در بلاک این فرایند را بپذیرند. پذیرش این فرایند یا همان تأیید تراکنش بیت کوین مستلزم هزینه است و کاربران برای انجام آن موظف‌اند به ماینرها پاداش بدهند. این پاداش همان کارمزد تراکنش است.
هر تراکنش باید ظرف ۲۴ ساعت ۳ تا ۶ تأییدیه از سمت ماینرها دریافت کند تا انجام گیرد. به عبارتی دیگر، ۳ یا ۶ ماینر باید تراکنش شما را برای تأیید انتخاب کنند. در غیر این صورت، این فرآیند بر روی شبکه معلق می‌ماند.

چرا تراکنش‌‌ها تایید نشده (Unconfirmed) باقی می‌مانند؟

اگر پس ‌از گذشت ۲۴ ساعت از زمان انجام تراکنش هنوز تأییدیه‌های آن به حد نصاب نرسیده باشد؛ تراکنش در فهرست تأیید نشده‌ها قرار خواهد گرفت.توجه داشته باشید که نباید خیلی سریع منتظر تایید شدن تراکنش خود باشید. تراکنش‌های بیت کوین در بهترین حالت ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارند تا تأیید شوند. همچنین گاهی ممکن است صرافی‌ها تراکنش‌ها را دیرتر به شبکه ارسال کنند و زمان تأیید تراکنش شما بیشتر شود. شلوغ بودن شبکه نیز در این امر بی‌تأثیر نیست.
یکی از دلایل مهم تایید نشدن تراکنش بیت کوین، انتخاب نشدن آن توسط ماینرها است (تراکنش مورد پسند ماینر قرار نمی گیرد). یک عامل اصلی که ماینرها را برای رسیدگی به تراکنش تشویق می‌کند، کارمزد تراکنش است. این کارمزد در کنار پاداش استخراج بلاک می‌تواند برای یک ماینر جذاب باشد. هنگامی که شما کارمزد تراکنش را پایین‌تر از حد معمول پیشنهاد دهید، احتمال تایید شدن آن را هم کم می‌کنید.
یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تسریع این فرایند، تعیین کارمزدی مناسب و منطقی است. هرچه کارمزد بالاتر باشد، تراکنش‌ها سریع‌تر تأیید می‌شوند.
در ابتدا باید توضیح دهیم که تنها تراکنش هایی را می توان لغو کرد که تایید نشده باشند. اگر تراکنشی حتی ۱ تاییدیه هم دریافت کرده باشد دیگر نمی توان آن را لغو کرد

از چه طریق تایید شدن تراکنش‌های بیت کوین را پیگیری کنیم؟

از چه طریق تایید شدن تراکنش‌های بیت کوین را پیگیری کنیم؟

تراکنشی که قصد دارید آن را لغو کنید حتما باید صفر یا هیچ تاییدیه ای نداشته باشد وگرنه لغو تراکنش امکان پذیر نیست.جهت بررسی اینکه تراکنش شما تاییدیه دریافت کرده است یا خیر می توان آن را از blockchain.info بررسی کرد.در اینجا شما باید آی دی تراکنش یا همان transaction ID را وارد کنید. وقتی این ID را در قسمت سرچ جستجو می کنید به شما اطلاعات تراکنش را می دهد و اگر تراکنش تایید نشده باشد در آنجا ۰ confirmations را نشان می دهد. در صورتی که تعداد تاییدیه ها صفر باشد می توانید اقدام به لغو تراکنش تایید نشده خود کنید.

چگونه تراکنش های تایید نشده بیت کوین را لغو کنیم؟

همانطور که در عکس مشاهده می کنید اگر تاییدیه دریافت کرده باشید تعداد تاییدیه ها در جایی که کادر قرمز کشیده شده اعلام می شود. در تراکنش بالا تمامی تاییدیه ها انجام شده است. حال با فرض اینکه تراکنش شما هیچ تاییدیه ای دریافت نکرده است به این موضوع می پردازیم که چطور می توان این تراکنش بدون تاییدیه را لغو کرد:

 بیشتر بخوانید:

مزایا و معایب خرید با بیت کوین و سایر رمز ارزها

روش لغو کردن تراکنش‌ تایید نشده بیت کوین:

همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، اگر بعد از ۲۴ ساعت در مرورگر بلاک هیچ کانفرمی برای تراکنش شما ثبت نشده باشد، باید به فکر چاره باشید. چاره‌ی این اتفاق، لغو کردن تراکنش معلق است.
توجه داشته باشد که این عمل در صورتی ممکن است که تراکنش شما حتی یک تأیید هم نگرفته باشد. زیرا غیر‌قابل بازگشت بودن هر عملیاتی در بلاکچین امکان کنسل کردن این تأییدیه را به کاربر یا ماینر نخواهد داد. در صورتی‌که تراکنش شما ۱ یا ۲ کانفرم گرفته باشد، باید منتظر سایر تأییدیه‌ها بمانید تا تراکنش‌تان انجام شود.
برای لغو کردن تراکنش‌های تأییده نشده در بستر بلاکچین بیت کوین از دو روش جایگزین با کارمزد بیشتر یا دوبار خرج کردن بیت کوین می‌توان استفاده کرد. در ادامه به بررسی این رو‌ش‌ها می‌پردازیم.

لغو تراکنش تایید نشده بیت کوین چگونه ممکن است؟

۱- پروتکل RBF

در روش Replace-by-fee کاربر تراکنشی جدید با کارمزد بیشتر را جایگزین تراکنش قبلی می‌کند. برخی کیف پول‌‌ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند. پس هنگام انتخاب کیف پول ارز دیجیتال به این نکته توجه کنید.

اگر بعد از انجام تراکنش متوجه شدید که کیف پول شما این گزینه را پشتیبانی نمی‌کند؛ باید کیف پولی نصب کنید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. سپس با بازیابی کلمات یادآوری و کلید خصوصی، بیت کوین‌ها را به آدرس خودتان انتقال دهید تا بتوانید مجدداً تراکنش را ثبت کنید.

توجه داشته باشید که باید قبل از انجام تراکنش و ارسال بیت کوین به آدرس مقصد، گزینه‌ی RFB‌ را در کیف پول خود فعال کنید.

 بیشتر بخوانید:

بلاک چین چیست و چکونه کار می کند؟

۲- انجام دوباره تراکنش با کارمزد بیشتر

اگر کیف پول شما از RBF پشتیبانی نکند، یک روش دیگر نیز باقی می‌ماند. Double Spending Transaction راه دیگر لغو کردن تراکنش‌ تایید نشده بیت کوین است. در این روش، کاربران بیت کوین را دو بار خرج می‌کنند. به این ترتیب که با پرداخت دو برابر کارمزد نخست، بیت کوین‌ها را به آدرس کیف پول خود انتقال می‌دهند؛ سپس تراکنشی دیگر با کارمزدی مورد قبول را در شبکه ثبت می‌کنند.

این روش هم بستگی به پشتیبانی کیف پول کاربران از قابلیت Double Spending دارد. برخی صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نیز این ویژگی‌‌ها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

آیا می توان تراکنش تایید نشده بیت کوین را لغو کرد؟

چطور مطمئن شویم تراکنش ما تایید می‌شود؟

کیف پول‌‌های بیت کوین با ‌توجه به زمان تراکنش و ترافیک شبکه کارمزدی را به کاربران پیشنهاد می‌دهند که توسط ماینرها سریعاً تأیید شود. برخی صرافی‌ها نیز این امکان برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.
تعدادی از این کیف پول‌ها کارمزد را خودکار مشخص می‌کنند و برخی دیگر امکان تغییر آن‌ را به شما می‌دهند. باید توجه داشته باشید که ممکن است تغییر کارمزد تراکنش‌های بیت کوین شما‌ را تأیید نشده نگه دارد.
اما گاهی ممکن است این پلتفرم‌‌ها مبالغ بالاتری نسبت به شرایط موجود شبکه پیشنهاد دهند. در این حالت، می‌توانید از طریق سایت Bitcoinfees از مناسب‌ترین تعرفه‌‌‌ها برای تراکنش خود مطلع شوید. اما سعی کنید که با کارمزد پیشنهادی کیف پول تراکنش انجام دهید تا امکان تأیید آن بیشتر باشد.
اگر کیف پول بیت کوین یا صرافی شما این امکان را هنگام انجام تراکنش فراهم نمی‌کند، بهتر است آن‌ را تغییر دهید تا از تأیید نشدن تراکنش‌ خود جلوگیری کنید.

صحبت پایانی

در صورتی که هیچ ‌یک از این ترفندها به لغو شدن تراکنش تایید نشده بیت کوین کمکی نکند؛ ظرف مدت ۲ تا ۳ هفته بیت کوین‌های معلق به کیف پول مبدأ باز‌می‌گردند. پس جای نگرانی برای از دست رفتن سرمایه نیست. اما می‌توانید قبل از این اتفاق، آخرین تیر ترکش را هم رها کنید و در انجمن بیت کوین تاک از ماینرها درخواست تأییدیه کنید.

اگر می‌خواهید سرعت تراکنش‌‌‌های بیت کوین خودتان را افزایش دهید، مراقب اسکمرها باشید و فریب سایت‌هایی که پیشنهادات شگفت‌انگیز در رابطه با زمان تأیید تراکنش می‌دهند را نخورید.

 

۰ ۰ vote
امتیاز بدهید
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x